Suyun önemi yasam için değeri

Su  renksiz,  tadsız ve kokusuz olmasına rağmen hiçbir canlı su olmadan hayatta kalamaz. İnsanların üçte ikisi, bitkilerin ve hayvanların bedenlerinin çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Yasamın vazgeçilmezi olması sebebiyle dünyamızın 4'te 3'ü sularla kaplıdır, busular buharlasma yoluyla havaya karışarak oksijen'in olusumunu sağlammaktadır.

Dünya suyunun %97'si okyanuslardadır. Rabbimizin kurmus olduğu sistemde, okyanus ve denizlerin suyunun tuzdan arınması, buharlaşma ile olmakta, aynı zamanda  buharlasma bulutları olusturmakta, tüm dünyanın sulanması suyun kara üzerinde dağıtılması rüzgar tarafından bulutların itilmesi ile yapılmakta, bitkileri, insanları ve hayvanları, kısacası yaşamı besleyen bu sistem hem arındırmayı, hem tekrar kullanmayı hem de besin sağlamayı içermektedir.

Suyun özelliklerinin  yaşama uygunluğu Suyun donma noktası ve yüksek kaynama noktası olusudur. Suyun duzenli ve gerekli tuketilmesi, dalgalanan çevre ısılarına uyum sağlamamızı ve beden ısımızın sabit kalmasını sağlamaktadır

Su aynı zamanda kimyasal olarak etkisizdir. Taşıdığı maddelerin niteliğini bozmadan yiyeceklerin, ilaçların ve minerallerin absorbe edilmesini ve beden tarafından kullanılmasına imkan sağlamaktadır.

Suyun yüzeysel gerilimi bitkilerin içerisindeki suyu, yer çekimine aykırı şekilde yukarı doğru çıkarabilmekte, en yüksek ağaçların en uç dallarına dahi besin taşıyabilmektedir.

Suyun, yukarıdan aşağıya doğru donmasının yasama uyumu, suyun içerisindeki ısıdan kaynaklıdır balıkların vs. canlıların su içerisinde yasamlarının devamıma imkan sağlamaktadır. Su yasamın devamlılığı canlıların var olusumu için olmazsa olmazıdır .. Suyun değerini bilmeli israftan kaçınmalıyız