Pompa Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Pompa ve cooler, damacanadan su aktarmak amacıyla kullanılır. Suya direkt temes eden bu cihazların temizliği sağlıklı su içmemiz açısından çok önemlidir. Gerekli temizlik yapılmadığında havada ve ortamda bulunan mikroorganizmalar, kokular veya yabancı maddeler cooler ve pompa üzerinde birikip suya bulaşacaktır.

Bulaşan bu mikroorganizmalar zamanla çoğalarak kaplarda beyaz, yeşil ya da kahverengi kümeler meydana getirebilir veya suyun tadında ve kokusunda istenmeyen değişikliklere neden olabilirler. Bu nedenle suyun içersine batırılan pompaların ve cooler’ların belirli periyodlarla temizlenerek kullanılması ve sularımızın saklama koşullarına dikkat edilmesi gereklidir.

Pompa ve cooler kullanımı ve temizliği hakkında detaylı bilgiler; Pompa Kullanımı Pompa damacana üzerinde iken kullanım sonrasında ağız kısmındaki tıpa mutlaka kapalı tutulmalıdır.  Pompalar damacanadan başka damacanaya aktarılırken koku ve kirlilik kontrolü yapılmalıdır ve temizlenmelidir.

Pompa Kullanımı Şehir şebeke suları genellikle nehir, göl ve baraj suları gibi yüzeysel sulardan elde edilirler. Şebeke suları mikrobiyolojik güvenliğin sağlanması amacıyla genellikle klor bazlı dezenfeksiyon işlemine tabi tutulur.

Pompaların Temizliği

pompa temizliği

• Pompanın sökülebilen parçaları ayrılır.

• Parçalar 50°C deki sıcak suda 10 dakika bekletilir. Fırça yardımıyla parçalar temizlenir. Diğer yanda bir kaba sıcak su konulur

• Sökülen su pompasının alt kısmı sıcak suyun içine daldırılır, suyun çekilmesine başlanır. Bu işlem kaptaki su bitene kadar yapılır.

• Parçaların ve ana parçanın temizliğinden emin olunduktan sonra yerlerine monte edilir

• Pompanın dış yüzeyi de sıcak su kullanılarak temizlenir. 

Cooler Kullanımı ve Temizliği

cooler pompa temizliği

• Damacana değiştirme işlemi sırasında cihazda koku ve kirlilik kontrolü yapılmalıdır.

• Cihazın alındığı firmadan cihazın nasıl ve kimin tarafından temizleneceği ile ilgili bilgi alınmalıdır ve buna göre hareket edilmelidir.