Havuz Suyu Kirliliği Ve Alınacak Önlemler

Havuz suyu kirliliği iki nedenle açıklanabilir;Fiziksel kirlilik ve biyolojik kirlilik. Söz konusu kirlilikler, havuzun kullanımı ve çevre şartlarının etkisi ile oluşur.

Havuz suyunda bu kirliliklere örnek olarak;üre,tükürük,vücut yağları,dışkı,karbon,kum,yağ,toz,ter,mukus,makyaj malzemeleri,vücut salgıları,saç,yara,hava ile gelen maddeler ile ot ve yapraklar gösterilebilir.

Bununla birlikte düzenli bakım yapılmayan havuz sularında;çocuk felci,tifo virüsleri ile legionella bakterisi,göz,kulak,mide ve deri enfeksiyonlarına sebep olabilecek mikrop,bakteri mikroorganizma ve virüsler bulunabilir.

Tüm bu kirlenmeleri önleyebilmek amacıyla havuzun fiziksel ve kimyasal temizliğinin beraberce yapılması çok önemlidir.Havuzun fiziksel temizliğinin yapılması amacıyla sirkülasyon/filtrasyon sistemleri kurulur.Kimyasal temizliğin sağlanması amacıyla da uygun havuz kimyasallarının düzenli kullanımı gerekir.

Havuz işletmeciliğinin en önemli amacı,yüzücü için güvenli ve sağlıklı bir havuz sağlamaktır.Bir yüzme havuzunun güvenli ve sağlıklı olduğundan emin olabilmek için yüzme havuzu düzenli olarak incelenmeli ve değerlendirilmelidir.

Havuz güvenliği için iyi bir su kalitesi sağlamak çok önemlidir. Osmanlı su olarak havuz suyu ihtiyaçlarınızı yakacıktaki 250 metre kuyularımızdan elde ettiğimiz ince esvapta suyu tankerlerimizle sizdeğerli müşterilerimize tasımaktayız.

Su analizi, Suyu dengelemenin yanı sıra üç hayati amaca hizmet eder. Bunlar yüzücünün korunması,havuzun korunması ve gereğinden fazla kimyasal kullanımının önlenmesidir.

Havuz suyu kirliliği alınacak önlemler Havuz suyu kirliliği alınacak önlemler