Havuz Bakımı Havuz suyu Osmanlı su

Havuz suyu Havuz Bakımı

Havuz bakımı, havuz suyu bakımı

Bir havuzu temiz, berrak ve sağlıklı tutmak için, iki ana alana dikkat etmeniz gerekiyor. İlk olarak yüzme havuzunun kimyasal dengesi sağlanmalı, ikinci olarak havuzdaki istenmeyen kirler, tozlar, partiküller ve yabancı maddelerden havuz arıtılmalı.

Havuz suyu kimyasal uygulamaları havuzun kullanılmadığı saatlerde gece yapılmalı;

Tüm kimyasallar temiz bir plastik kapta hazırlanarak uygulanmalıdır.

1-Her akşam havuz suyunun ph’ı ölçülmeli, pH 7.6’dan büyükse 0.1 düşürmek için 100 ton havuza yaklaşık 1 kg. PH DÜŞÜRÜCÜ SIVI veya PH DÜŞÜRÜCÜ TOZ kullanılmalı.

Eğer pH 7.2’den küçükse 0,1 yükseltmek için 100 ton havuza yaklaşık 1 kg. PH YÜKSELTİCİ SIVI veya PH YÜKSELTİCİ TOZ kullanılmalı.

2-Her akşam havuzun klor miktarı ölçülmeli (serbest klor) ve 0.8-1.5 ppm olması gerekir.Buda 100 tonluk havuza her akşam 300-400 gr. STABİLİZATÖRLÜ CHLOR 56 veya 200 gr. STABİLİZATÖRLÜ CHLOR 90 ilave etmekle sağlanmalı. Şoklamalarda 1.5-2 kg. ŞOK CHLOR kullanılmalı.

3-Yosun öldürücü haftada bir kez denge tankına 100 tonluk havuz için 250 gr. atılmalı.

4-Çökertme işlemi Haftada 2 gün yapılması uygundur.

Uygulaması:

a-Havuzun sirkülasyon pompaları çalıştırılmalı.

b-100 tonluk havuza; 1000 gr. ÇÖKTÜRÜCÜ SIVI veya 800 gr. ÇÖKTÜCÜCÜ TOZ sulandırılarak havuzun üst yüzeyine serpiştirileli (tüm yüzeye).4 saatlik sirkülasyondan sonra pompalar stop edilir ve havuz dinlendirilmeli. Süpürge işlemi yapmadan önce ters yıkama yapıldıktan sonra Süpürge ile havuz zemini süpürülmeli ve tekrar ters yıkama yapılarak filitreler temizlenmeli.

5-Havuzun daha parlak görünmesi için haftada bir havuz suyuna 500-2000 gr.

BERRAKLAŞTICICI PARLATICI POLİMER ilave edilmeli.

Havuzlar doldurulmadan önce yapılması gereken öneriler

1-Filtreler: oranında hazırlanan temizlik malzemesi BERRAKLAŞTIRICI PARLATICI POLİMER filtrenin kapakları sökülüp, filtrelerin içine dökülüp. (Kumların üzeri bu karışımla tamamen kapatılmalıdır.)

Daha sonra bir tahta çubuk ile filtre kumu karıştırılmalı, Yarım saat beklenip, ters yıkama yapılarak filtre çeperlerinde oluşan kir, yağ ve kireç kalıntıları temizlenmesi sağlanmalı,

2-Havuzda: oranında sulandırılan BERRAKLAŞTIRICI PARLATICI POLİMER fırça ile havuzun iç yüzeylerine ovalayarak sürülmeli, Yarım saat bekletildikten sonra yıkanmalı, Daha sonra sulandırılmadan havuzun tüm iç yüzeylerine YOSUN ÖNLEYİCİ fırça ile sürülüp 1 saat beklenilmeli ve hiç yıkama yapılmadan havuz doldurulmalı.

İlaçlama

Havuzun KİMYASAL dengesini korumak için rastgele kimyasal ilavesi yapılmamalı, Havuzcunuzun tavsiyeleri bile sizi yanıltabilir. Sıkça havuzun suyunun tahlilleri yapılmalı, Tahlillerin sonuçlarına göre havuz ilaçlaması yapılmalı,

Özel durumlarda ilave kimyasallar gerekebilir; örnegin şiddetli fırtınalardan sonra veya havuz bozukluğu gibi,

Filtrasyon

Yüzme havuzlarında bulunan yabancı maddeleri ve katı pislikleri arıtmak için pompa ve filtre sistemi bulunmaktadır. Bunun görevi hem katıları tutmak hem de suyun sirkülasyonunu sağlamaktadır.

Filtrasyon sistemine destek vermek amacıyla havuz fırçalanır ve dip süpürgesi yapılır. Bunun yanı sıra, filtreler temizlenmeli, filtrelerin kumları, torbaları veya kartuşları temizlenmeye yılda 1 kez değiştirilmeye ihtiyacı duyulmaktadır

Sıkı bir havuz bakım düzeni olasılıkla sorunları önler, havuzu rahatlıkla dengede tutar. Sorunları ve dengesizlikleri önlemek hem çok daha kolay hem de çok daha hesaplıdır. Havuzunuzun günlük, haftalık ve aylık bakımlarını ihmal etmeyiniZ

Renkli (ama berrak) havuz suyu

Tüm kimyasallar temiz bir plastik kapta hazırlanarak uygulanır.

1-Her akşam havuz suyunun ph’ı ölçülür.pH 7.6’dan büyükse 0.1 düşürmek için 100 ton havuza yaklaşık 1 kg. PH DÜŞÜRÜCÜ SIVI veya PH DÜŞÜRÜCÜ TOZ kullanılır.Eğer pH 7.2’den küçükse 0,1 yükseltmek için 100 ton havuza yaklaşık 1 kg. PH YÜKSELTİCİ SIVI veya PH YÜKSELTİCİ TOZ kullanılır.

2-Her akşam havuzun klor miktarı ölçülür (serbest klor) ve 0.8-1.5 ppm olması gerekir. Buda 100 tonluk havuza her akşam 300-400 gr. STABİLİZATÖRLÜ CHLOR 56 veya 200 gr. STABİLİZATÖRLÜ CHLOR 90 ilave etmekle sağlanır. Şoklamalarda 1.5-2 kg. ŞOK CHLOR kullanılır.

3-Yosun öldürücü haftada bir kez denge tankına 100 tonluk havuz için 250 gr. atılır.

4-Çökeltme işlemi : Haftada 2 gün yapılması önerilir.

Uygulaması:

a-Havuzun sirkülasyon pompaları çalıştırılır.

b-100 tonluk havuza; 1000 gr. ÇÖKTÜRÜCÜ SIVI veya 800 gr. ÇÖKTÜCÜCÜ TOZ sulandırılarak havuzun üst yüzeyine serpiştirilir (tüm yüzeye).4 saatlik sirkülasyondan sonra pompalar stop edilir ve havuz dinlendirilir.Süpürge işlemi yapmadan önce ters yıkama yapılır. Daha sonra havuz tabanı süpürülür ve tekrar ters yıkama yapılarak filitreler temizlenmelidir.

5-Havuzunuzun daha parlak görünmesi için haftada bir havuz suyuna 500-2000 gr.

BERRAKLAŞTICICI PARLATICI POLİMER ilave edilmesi önerilir

Havuz Dolumu Önlem

Havuz dolumu önlem

 

Havuzlarınızı doldurmadan önce bir takım yapmanız gereken önlemler vardır

1-Filtreler: oranında hazırlanan temizlik malzemesi BERRAKLAŞTIRICI PARLATICI POLİMER filtrenin kapakları sökülüp, filtrenin içine dökülmeli,(Kumların üzeri bu karışımla tamamen kapatılmalı,) Daha sonra bir tahta çubuk ile filtre kumu karıştırılmalı, Yarım saat bekleyip, ters yıkama yapılarak filtre çeperlerinde oluşan kir, yağ ve kireç kalıntıları temizlenmeli,

2-Havuzda: oranında sulandırılan BERRAKLAŞTIRICI PARLATICI POLİMER fırça ile havuzun iç yüzeylerine ovalayarak sürülmeli, Yarım saat bekledikten sonra yıkanmalı, Daha sonra sulandırılmadan havuzun tüm iç yüzeylerine YOSUN ÖNLEYİCİ fırça ile sürülüp 1 saat bekleyip yıkama yapmadan havuz doldurulmalıdır.