Halka acık havuz suyu zararları

Halka açık havuzlarda özellikle çocukları bekleyen tehlikelere karşı anne-babaları cok dikkatli olmalı. Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte havuzlara akın edenleri boğulma riski dışında çeşitli hastalıkların beklediği acık bir gercektir Steril olmayan havuzlar tehlike saçmaktadır.
halka acık havuz sularını yutmanın ciddi zararları
Havuza girenlerin hijyen kurallarına uymaması sonucu klorlu da olsa mikropların, hastalıkların bulaşması engellenememektedir. Bu durum özellikle çocukların sağlığını tehdit etmekte; ishal, idrar yolu enfeksiyonu, kulak, burun, boğaz ve göz enfeksiyonu, cilt hastalıkları bu dönemde en sık görülen hastalıklardır.
 
Havuza giren çocukları bakteri, virüs ve mantarlara karşı korumak için alınacak tedbirler“ Havuza mutlaka duş alındıktan sonra girilmeli, havuzdan sonra da temiz su ve sabun ile banyo yapılmalı, Çocuklara, havuz suyunu yutmamaları gerektiği çok iyi anlatılmalıdır.
 
Zira yutulan havuz suyu tifodan kolibasiliye, dizanterinden criprosporidyum ve shigellaye kadar sayısız mikrobun vücuda girmesine neden olabilir. Yine çocuğın vücudunda kesik, sıyrık veya yara varsa, havuza sokulmamalıdır. Alınacak en temel tedbir  temiz olduğundan şüpe etmediğiniz emin olduğunuz  havuza girmesine tesvik etmektir.
 
 Havuzdan bakteri veya virüs bulaşması sonucu görülen hastalık belirtisi ve tedaviye ilişkin bilgiler: “Sindirim sisteminde başlayan enfeksiyonlar sonucu genelde çocukta karın ağrısı, ishal, kusma ve hafif ateş görülür.
Bol sıvı tüketimi ve diyet ile hastalığa müdahale edilmeli, ilerlemesi durumunda ise hekime başvurulmalıdır. Yine havuz kaynaklı kulak ve göz enfeksiyonu ve mantar hastalıklarına karşı da mutlaka tıbbi destek alınmalıdır.